2 Deha Almanya Çalışma Vizesi Ve Göç Yasası Uzmanlığı

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en gelişmiş 8 ekonomisinden biri olan ve 2018 yılında 294 milyar Dolar ile en fazla gelir elde eden Ülkesi olan Almanya, kapılarını nitelikli personellere açıyor. 1 Mart 2020’de yürürlüğe girecek yeni göç yasası ile Almanya’da çalışmak ve yaşamak çok daha kolay hale gelecek. Bu yasa ile birlikte özellikle sağlık, bilişim ve teknik alanlarda her statüde nitelikli personel alım şartları da kolaylaşacak.

Almanya’da iyi bir iş bulmak ve çalışabilmek için öncelikle aşağıdaki 2 kriteri yerine getirmeniz gereklidir.


  • Almanya’da çalışmak isteyen her Türk vatandaşı mutlaka mesleği ile ilgili Almanya’dan denklik almalıdır.
    İster meslek lisesi, yüksekokul, üniversite diplomaları olsun isterse kalfalık, ustalık, MYK yeterlilik belgeleri olsun, Almanya’dan denklik almayan hiç kimse Almanya’da çalışamaz. Bu nedenle de tüm meslek gruplarında öncelikle diploma veya mesleki denklik belgesi alınması zorunludur.
  • Almanya’da çalışmak isteyen herkes Almanca bilmek zorundadır.
about us image five

Meslek gruplarına göre istenilen Almanca düzeyi değişiklik göstermekle beraber en az A2 Almanca bilgisi zorunludur. Almanca düzeyi işverene ve işin niteliğine göre değişebilir. En temel işlerde (İnşaat ustası, tamirci, Kuaför, Aşçı, Kasap gibi mesleklerde) en az A2 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Mimarlık, Mühendislik ve Kimya, Biyoloji, Fizik gibi temel bilimlerde en az B1 düzeyinde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Almanca Öğretmenliği dışındaki öğretmenlikler ve Akademik personel için en az B2 düzeyinde Almanca gerekmektedir. Almanca Öğretmenleri, Almanca Tercümanlar ve Akademik personel için ise en az C1 düzeyinde Almanca istenmektedir. Sağlık sektöründe istenilen Almanca bilgisi daha yüksektir. Hemşire, hastabakıcı ve diğer yardımcı sağlık personelleri için B1-B2 düzeyinde Almanca gerekirken, Doktor, Diş Hekimi ve Eczacıların en az C1 düzeyinde Almanca bilmeleri gerekmektedir.